Qualification is based on minimum 16 games during fantasy football season - obviously best 3 averaging forward, top 3 midfielders, top ruckman and top tackler are selected....

2017 FANTASY FOOTBALL ALL AUSTRALIAN TEAM

The 2017 Fantasy Footy All Australian team is:

Fwd:    Josh J Kennedy  (26.13) Lance Franklin  (19.43) Joe Daniher (18.76)
Mid:  Tom Mitchell (35.95)  Matt Crouch (32.43) Zach Merrett (30.30) 
Ruck:  Sam Jacobs (39.57)
Tack:  Rory Sloane (32.00) 
 
Noteworthy:  
- its Buddy's 10th appearance in 11 years (incl the last 8 in a row) which extends his own record,
- Josh Kennedy (wc) makes his 4th appearance in a row, whilst Sam Jacobs makes his 2nd appearance with previous being in 2012.
- 6 debutantes (Daniher, Merrett, Crouch, T.Mitchell and Sloane) flagging a changing of the guard, particularly in midfield with 3 newbies all young.
- Rory Laird unlucky, missed the last midfield spot by 0.01 whilst Treloar and Dangerfield were within 2 possesions across the season too.
-  Gary Ablett, Aaron Sandilands and Scott Selwood, all previous selections, missed out solely due to not playing enough games, all averaged enough to be picked.
 
 Previous Seasons

2016 team: JJ Kennedy L.Franklin  T.Lynch L.Neale  D.Hannebery  P.Dangerfield, M.Gawn,  M.Priddis

2015 team: JJ KEnnedy, J.Cameron, L.Franklin, S.Mitchell, D.Hannebery, JP Kennedy, T.Goldstein, T.Rockliff

2014 team: L.Fraklin, J.Roughead, JJ Kennedy, T.Rockliff, JP Kennedy, G.Ablett, A.Sandilands, T.Liberatore

2013 team:  T.CLoke,  L.FRanklin, J Roughead, D.Swan, G.ABlett, S.Pendlebury, W.Minson, J.Kelly

2012 team: L.Franklin, T.Walker, J.Riewoldt, D.Swan, G.Ablett. M.Boyd. S.Jacobs, A.Swallow

2011 team: L.Franklin, T.Cloke, J.Riewoldt, D.Swan, M.Boyd, S.Mitchell, T.Goldstein, S.Selwood

2010 team: L.Franklin J.Riewoldt B.Hall D.Swan G.Ablett M.Boyd A.Sandilands A.Swallow

2009 team: B.Fevola J.Brown N.Riewoldt G.Ablett D.Swan S.Mitchell A.Sandilands B.Kirk

2008 team: L.Franklin B.Fevola D.Bradshaw J.Corey G.Ablett S.Mitchell A.Sandilands D.Cassisi.

2007 team: J.Brown M.Pavlich L.Franklin K.Cornes J.Bartel D.Kerr D.Cox B.Kirk

2006 team: B.Fevola F.Gehrig B.Johnson S.West H.Scotland S.Goodwin B.Lade J.McDonald

2005 team: F.Gehrig M.Williams B.Hall S.West L.Hodge D.Cross P.Everitt B.Kirk

2004 team: F.Gehrig M.Lloyd M.Richardson S.West C.Fletcher J.Bowden P.Everitt B.Kirk

2003 team: M.Lloyd A.Lynch Ph Matera S.West N.Buckley P.Bell M.Gardiner B.Kirk

2002 team: D.Neitz B.Hall A.Lynch S.West P.Bell A.Simpson J.White T.Cook

2001 team: M.Lloyd M.Richardson D.Bradshaw P.Bell B.Cousins S.West P.EVeritt T.Liberatore

2000 team: M.Lloyd T.Modra S.Cummings N.Buckley S.West R.Harvey M.Allan T.Liberatore

1999 team: S.Cummings W.Carey M.Lloyd N.Buckley S.Crawford R.Harvey M.Allan B.Ratten

1998 team: T Lockett J.Dunstall M.Richardson R.Harvey N.Buckley D.Cresswell P.Salmon D.Kellaway

1997 team: J.Heatley S.Rocca T.Modra R.Harvey N.Burke C.Bradley P.Salmon T.Liberatore

1996 team: T.Lockett J.Dunstall M.Richardson R.Harvey N.Burke C.Lambert M.Clarke T.Liberatore

1995 team: T.Lockett G.Ablett S.Rocca A.Fletcher R.Harvey L.Pickering D.Pittman T.Liberatore

1994 team: T.Lockett J.Dunstall G.Ablett G.Williams R.Harvey C.McDermott S.Rehn T.Liberatore

MULTIPLE SELECTIONS

10 - L.Franklin

7 – S.West R.Harvey 

6. T.Liberatore G.Ablett Jr

5. M.Lloyd B.Kirk D.Swan 

4. M.Richardson T.Lockett N.Buckley  A.Sandilands S.Mitchell  J.KEnnedy (wc)

3. J.Dunstall F.Gehrig P.Bell  P.Everitt B.Fevola B.Hall  J.Riewoldt M.Boyd

2. D.Bradshaw A.Lynch T.Modra S.Cummings S.Rocca G.Ablett Sr  N.Burke M.Allan P.Salmon J.Brown  A.Swallow  T.Cloke  J.Roughead  J.KEnnedy(syd) T.Goldstein T.Rockliff  D.Hannerbery S.Jacobs